Korábban mi is beszámoltunk arról a LED reflektorról, amely internetes ajánlatként bukkan fel kihagyhatatlan fogásokat kínáló akciós-kuponos oldalakon, illetve kéretlen e-mail formájában, amely a LightMax fényvetőt kínáló honlapra vezeti a gyanútlan érdeklődőt. Az ügy újabb fejleményeként beszámolhatunk a Villanyszerelők Lapja vizsgálatáról, amely során megrendelték a kérdéses terméket, hogy aztán műszeres vizsgálatoknak vessék alá. Íme, az eredmény.
„Hogyan spórolhatsz havonta sok ezer forintot egy ügyes megoldással? Fényáradat fillérekből!”
A terméket promótáló honlap (www.led-reflektor.com) a legtöbb helyen kissé bugyuta megfogalmazásban, üres marketig szöveggel operál, amely azonban a laikus látogató megtévesztésére bőven alkalmas (néhány idézett mondat felbukkan a cikkben). Konkrét műszaki információt csak keveset tartalmaz, a kevés értelmezhető adat egyike a 20 W-os teljesítmény, az 1650 lumen fényáram-érték (bár itt nem így nevezik), illetve a termék ára, amely 7500 Ft.
Vegyük kézbe!
A reflektor megvásárlása a honlapon található megrendelő lap kitöltésével kezdődött. A visszaigazoló e-mailt követően két nappal a DPD futár is becsengetett a csomaggal, amelyért 8990 Ft-ot (7490 Ft + postaköltség) került kifizetésre.
Többé nem kell aggódnod a korai sötétedés miatt, a LED reflektor óriási fényereje 30-40 méterre megfelelő világítást biztosít.
A reflektort rejtő dobozban se számla, se műszaki leírás, se használati utasítás, semmilyen kísérődokumentum nem volt. A termék csomagolását szemlélve gyorsan feltűnik, hogy LightMax helyett Luxray márkanév szerepel rajta, ezen felül sem gyártóra, sem származási helyre utaló megjegyzés nem található.
A reflektort a dobozból kivéve egyből elfogja az embert a „gagyi-érzés”, ugyanis a hézagos illesztések, a sorjás lemezszélek, a túlfolyt szilikon mind árulkodó jelek. A terméken márkajelzésként mindössze egy hátoldalra ferdén felragasztott matrica szolgál - itt is a Luxray brand szerepel -, illetve pluszinformációként a reflektor színhőmérséklete olvasható le (6000-6500 Kelvin) a címkéről.
A vizsgálat
A szemrevételezés után jöhetett a műszeres vizsgálat. A fényforrások tulajdonságainak mérésére a legalkalmasabb műszer az ún. Ulbricht-gömb. Az integráló spektrofotométer fő eleme egy zárt gömb, melynek belső oldalát egy homogén, fehér fényporból készült speciális bevonat fedi. A gömb oldalában van elhelyezve az érzékelő szenzor, melyet egy árnyékoló lapka takar el a fényforrás által kibocsátott fény elől, hogy a fénysugarak közvetlenül ne eshessenek rá. A vizsgálat során a gömbbe helyezett fényforrás fénye minden irányba reflektálódik, a gömb falán egyenletes fényeloszlást eredményezve, így a vizsgálógömb érzékelő szenzora által mérhetővé válnak a vizsgált fényforrás fénytechnikai paraméterei.
Biztonságos fényforrás, mely az illetéktelen behatolókat is távol tartja.
Az Ulbricht-gömb és a hozzá kapcsolt számítógép segítségével elvégezhető a fényforrások teljes fényspektrum analízise, megállapítható pl. a fényforrás fényárama (lumen), a fényforrás színhőmérséklete (Kelvin), a fényáram hasznosítás mértéke (lm/W), a fény színvisszaadási indexe és a látható fény spektrális eloszlása.
Mivel egy igen drága berendezésről beszélünk, így Ulbricht-gömb nem található úton-útfélen. Hazánkban csupán néhány helyen használnak ilyet, pl. a TÜV-Rheinland tanúsító intézetnél, az Óbudai és a Pannon Egyetemen, illetve a Tracon Electric laboratóriumában. A vizsgálatok elvégzésre ez utóbbi helyszínen került sor, ahol örömmel bocsátották rendelkezésre az ehhez szükséges eszközöket.
Sötétedés után is tudsz kerti összejöveteleket szervezni, valamint garázsodban, műhelyedben dolgozni.
Eredmények
A mérések nem hoztak meglepő eredményt és a felmerült kételyeket maximálisan alátámasztották. A 20 W-os LED reflektor valójában 13,09 W-ot vett fel, amelyet viccesen még rezsicsökkentő tényezőnek is nevezhetnénk. Az ajánlatban a 20 W-os teljesítményérték mellett egyedül a fényforrás fényárama került megadásra, amely az ígéret szerint 1650 lumen. Nos, a vizsgálat ezt sem támasztotta alá, a mérés 836,6 lm valós fényáramot igazolt csupán.
A fényforrások szintén fontos jellemzője a fényhasznosítás, vagyis a világítás hatásfoka. A fényhasznosítás a kibocsátott fényáram és a fényforrás által felvett villamos teljesítmény hányadosa, ez a vizsgált terméknél 63,9 lm/W. A szakemberek számára beszédes lehet a lámpateljesítmény cosφ értéke is, amely 0,43. Egyetlen érték volt, amely korrektnek bizonyult: a dobozon feltűntetésre került a fényforrás színhőmérséklete (6000-6500 K), melyet mérésünk is alátámasztott (6410 K).
Kiváló befektetés, 24 órás üzemeltetése csak kb. 13 Ft-ba kerül, kevesebbet fogyaszt, mint egy asztali lámpa, pár hónap alatt megtérül az ára.”
Konkrétan életveszélyes
A mérések után sor került a készülékházba való betekintésre is, amely nem bizonyult egyszerű feladatnak, tekintve, hogy a négy csavarral rögzített előlapi keret eltávolítása után kiderült, hogy a reflektor üvege szilikonnal van ráragasztva az öntvény házra. Hosszas küzdelem után - egy sokrétű felhasználási körrel bíró tapétavágó késsel, azaz snitzerrel – végül sikerült körbevágni a ragasztást és lefeszíteni az üveget. A szintén szilikonnal rögzített LED meghajtó és a csavarokon túl ragasztóval is fixált LED chip látványán túl a legszembetűnőbb a bekötés nélkül szabadon fityegő földelő vezeték volt, amely minden egyébtől függetlenül életveszélyessé teszi a reflektor használatát.
A történet itt nem ér véget, a VL szaklap munkatársai utána jártak, hogy melyik cég áll a LED reflektor terjesztése mögött, illetve felkutatták a hazai piacon található, korrekt vételnek tűnő fényvetőket, hogy megfelelő alternatívát ajánljanak az életveszélyes LightMax/Luxray reflektor megvásárlása helyett. A további részletek ide kattintva érhetők el.