avagy, amit a LED-ekről tudni érdemes!
Napjaink slágercikke a LED, amelyet boltok és webshopok százai kínálnak. A rengeteg típus és változat közt nehéz eligazodni, ráadásul annyi mértékegység és fénytechnikai jellemző keveredik a csomagolásokon, hogy ember legyen a talpán, aki eligazodik a lumenek, kandelák, luxok és wattok útvesztőiben. A hétköznapok vásárlóinak, a speciális világítástechnikai szakismeretekkel nem rendelkezőknek igyekszünk segíteni az alábbiakban.
A LED, annak ellenére, hogy a jövő és már részben a jelen fényforrása, még sem egységteljesítményeiben, sem fénytechnikai tulajdonságaiban nem olyan kiforrott és kompatibilis, mint például a (manapság már kivonásra ítélt) izzólámpa vagy a fénycső. A vásárlón az sem segít, hogy a korszerű termékek és tisztességes forgalmazók mellett olyan kereskedők is felbukkannak, akik a LED-et övező misztikumot és divathullámot meglovagolva próbálnak gyors sikerekre szert tenni, mindenféle szakismeret nélkül.
Akkor most már nem Wattban gondolkodunk?
Évtizedeken keresztül megszoktuk, hogy egy adott fényforrás villamos teljesítménye közismerten meghatározza az általa szolgáltatott fény mennyiségét, és ez többé-kevésbé gyártófüggetlen: a 60-as izzó egy 60-as izzó fényével világít, nem több, nem kevesebb. Teljesítmény alapján még egy fénycső esetén – a speciális felhasználási területekre szánt típusoktól eltekintve – sem lehetett nagyon mellényúlni.
A hétköznapi felhasználó, aki csak a saját lakásában, lakóházában foglalkozott világítástechnikával, és sokáig szinte kizárólagosan izzólámpát használt, különösen hozzászokott, hogy a fényt izzólámpás egységteljesítményekben mérje, ezzel párhuzamosan költségei is nyilvánvalóak voltak. Most néhány wattos LED-fényforrásokat kínálnak neki, ami csábítóan hangzik, de valójában mennyi és milyen fényt fog kapni a pénzéért?
A LED fényforrásaink pillanatnyilag annyira különbözők, hogy nem fejezhetjük ki wattokban a fényüket, ez hibás vagy félrevezető lehet, nincs olyan standard LED-egységteljesítménysor, mely a szokásos izzólámpáknak (25-40-60-75-100 W) fényáramukban megfelelnének.
Mi a fényáram?
A fényforrásainkra (az irányított fényűeket kivéve) legjellemzőbb fénytechnikai mennyiség a fényáram, ezt lumenben [lm] mérjük. Ez – nagyon leegyszerűsítve – az összes fény, melyet a fényforrás bármely irányba kisugároz. Kisiskolás példával élve: ráhúzunk egy zsákot a fényforrásra, hirtelen csapdába ejtjük a fényét és gyorsan megszámoljuk, mennyi fény van a zsákban. (A valóságban a zsák egy gömb, a megszámolást pedig műszer végzi, de a lényeg szempontjából ez most mindegy.) Ez a legfontosabb mennyiség, mert korszerű fényforrásainkat csak fényáramuk alapján tudjuk összehasonlítani. Gondolkodásunkban is váltani kell: az „ide 2 db 60-as izzó elég lenne” gondolat helyett az „ide kb. 1400 lm fényáram szükséges” mondattal kell barátkoznunk.
Fényhasznosítás
Fényhasznosítás az a mennyiség, mely megmutatja, hogy egységnyi fényáram előállításához mennyi elektromos teljesítményt kell felhasználni, mértékegysége lumen per watt [lm/ W]. Ez egy hatásfok jellegű mennyiség, nagyon fontos jellemzője a fényforrásnak, különösen a LED-ek egymás közti összehasonlítása esetén, hiszen ma a piacon kb. 40-110 lm/W közt bármilyen fényhasznosítása lehet az egyébként minden más tekintetben hasonló (azonos formájú, fejű, teljesítményű) fényforrásoknak. Itt kell megjegyezni, hogy a korszerű fénycsövek 80-90 lm/W, a kompakt fénycsövek 70-80 lm/W fényhasznosításúak, tehát a LED-eknek ezeket az értékeket számottevően felül kell múlniuk, hogy kiérdemeljék a leggazdaságosabban üzemeltethető beltéri fényforrás jelzőt (és most a beruházási költségekről és megtérülésről még ne is beszéljünk).
Fényerősség
A fényerősség egy adott irányba (térszögbe) kisugárzott fényt jelenti, képletesen szólva „egyetlen fénysugár”, mértékegysége a kandela [cd]. Jelentősége az irányított fényű lámpák összehasonlításánál van, de ez esetben a fényerősség térbeli eloszlása (a lámpa milyen szélesen sugároz, melyik irányba milyen intenzitással) szintén fontos.
Megvilágítás
A megvilágítás az a mennyiség, melyet a fényforrás egy adott felületen okoz, mértékegysége a lux [lx]. Nem a fényforrás jellemzője, hiszen a megvilágítás függ attól, hány darab, milyen irányú, milyen messze lévő, milyen fényeloszlású stb. fényforrással világítunk. Luxban mérve nem lehet összehasonlítani két különböző fényforrást!
Fénysűrűség
A fénysűrűség alatt azt a fényt értjük, mely a tárgyak meghatározott felületéről egy adott irányba, pl. épp a szemünkbe érkezik, mértékegysége a kandela per négyzetméter [cd/m2]. Nagyon fontos mennyiség, hiszen kizárólag ezt látjuk, a többit csak műszerekkel mérhetjük. Mégis, jellegéből adódóan szintén nem alkalmas fényforrások közvetlen összehasonlítására, (hacsak nem a fényforrás felületének kápráztató hatását vizsgáljuk, de az egy másik történet).
megvilágítás = fényáram része/felület [lx] fénysűrűség = fényerősség/felület [cd/m2]
A világítástechnikában járatlan kereskedők sokszor szinonimákat látnak a fenti kifejezésekben, pedig téves használatuk nagyban megnehezíti a termékek megítélését, összehasonlítását, kiválasztását. Ha a cikkünkben sorba vett fénytechnikai jellemzőkkel, de legalább a fényáram-érték fontosságával tisztában vagyunk, már nem sétálunk be a LED vásárlás során olyan könnyen az „erdőbe”.
Megfelelő LED-et választani nem könnyű, ám mindez ne vegye el senki kedvét attól, hogy e korszerű fényforrásra váltson. Tanácsként azt adhatnánk, hogy kerüljük az olyan cégeket, ahol a fényforrás-forgalmazás nem fő tevékenységként jelenik meg. Jóval nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat, ha szakkereskedőkön keresztül szerezzük be a LED fényforrásokat, aki pedig nagyobb beruházáshoz, közületi cseréhez keres megoldást, vagy csak továbbra is elveszve érzi magát a LED témában, az forduljon bizalommal világítási szakemberekhez, világítási szakmérnökökhöz.
A poszt Nádas József a Villanyszerelők Lapjában megjelent WEB-es LED-ek I. és WEB-es LED-ek II. című cikkei alapján íródott.