A Torontói Egyetem kutatói olyan napelemet fejlesztenek, amely bármilyen felületre egy szórófej segítségével egyszerűen felhordható, akár egy ház, vagy kocsi tetejére is.
„Van egy álmom! Egy szép napon, amikor valaki napelemet rendel, kimegy hozzá két technikus egy Ghostbusters-hátizsákkal és ráfújják a tetőre az elemeket” - mondja Illan Kramer, a Torontói Egyetem munkatársa.
Képzeljük csak el, micsoda lehetőség rejlik az új technológiában, akár a kerti bútorokat, egy egyszerű hátizsákot, de a repülőgép szárnyát is pillanatok alatt áramtermelő napelemmé alakíthatjuk, ami után garantáltan nem kell környezetvédelmi termékdíjat fizetni.
A Kramer és munkatársai által megalkotott „sprayLD” rendszerben apró fényérzékeny anyagok, úgynevezett kolloid kvantum pontok (CQDs) gyűjtik össze a napenergiát. A név „sprayLD” tulajdonképpen egy szójáték, amely az ALD (atomi rétegek lerakása) mozaikszóból ered. Ez az új technológia biztosítja, hogy a felvitt réteg nem sűrűsödik össze a kezelt területen, mint más szórófej esetében, hanem mintha csak nyomtatnák, az atomok vékony réteget képeznek, megfelelő eloszlást biztosítva.
A kutatók azt állítják, hogy egy kocsi tetejére szórófejjel felvitt napelem réteg képes elegendő energiát átalakítani három 100 wattos izzó, vagy 24 kompakt fénycső működtetésére. A csapat szerint a napelemek hatásfoka 7,2 százalék.