Mind a NASA-t, mind az ESA-t régóta foglalkoztatja a kérdés, hogyan lehetne egy szondát az Europa nevű hold pályájára juttatni. Jó okkal furdalja a legnagyobb űrügynökségeket a kíváncsiság: a Jupiter egyik legnagyobb, jeges holdján ugyanis lehet esély idegen élet kialakulására. Az Európa fagyott kérge alatt úgy gondolják, hatalmas óceán rejtőzik.
Az igazán átütő siker az lehetne, ha a szonda még mélyebbre, esetleg a jégréteg alá is be tudna jutni, így számos, eddig tisztázatlan kérdésre kaphatnának a kutatók magyarázatot. Ez az ötlet ihletett meg néhány mérnököt, akik egy hal-szerű robot terveivel álltak elő, amely képes az Európa óceánjaiban közlekedni.
A robot egy angolna-szerű faj mintájára kelne életre, amely puha testével halszerű tulajdonságokkal rendelkezik, bár első ránézésre olyan, mint egy tintahal. Az innovatív terv szerint a robothal fején helyeznék el az elektrodinamikus "csápokat", ami az energiaellátást szolgáltatja úgy, hogy feszültséget generálnak a Jupiter erős és ingadozó elektromágneses mezői által. A meghajtásához a folyékony vizet elektrolízissel hidrogénre és oxigénre bontanák. A gázokat elkülönítve tárolnák egy belső kamrában, ahonnan összekeverve egy szikra segítségével a robbanás hajtaná előre a robotot.
- A biológiailag inspirált technológiák mellett megfontolandó, hogy bypass is rendelkezésre álljon, amit akkumulátorokkal, nagy napelemekkel vagy az atomenergiával lehetne megoldani – mondja el Mason Peck kutatásvezető
Újítás még a robot "bőre", amely egy nyúlékony, elektrolumineszcens anyagból készülne, így képes lenne megvilágítani a környezetét. Ezzel szebb, és élesebb képeket tudna az eszköz közvetíteni a földre.
Az izgalmas ötlet elnyerte a NASA vezetőinek is a tetszését, és kilenc hónapos projekt keretében 100.000 dollárral támogatják a további fejlesztéseket.